F.A.Q.
Az alábbiakban látod a leggyakoribb kérdéseket, amelyek felmerülhetnek energiatároló vásárlásakor, használatakor.

Mit jelent a kW, kWh és kilowatt / óra?
Ne téveszd össze a kW-t és a kWh-t. Nagyon is számít, hogy melyik, mit jelent!
Az egyik leggyakoribb zavar, amikor nem villanyszerelő, elektromos szakemberekkel beszélünk a napenergiáról, a következő kifejezések körül összpontosul: kW és kWh. Mit képviselnek, mit jelentenek valójában? Mi a különbség a kettő között?
A különbség a kW és a kWh között
Kezdjük azzal, hogy az egyes betűk mit jelentenek. A “k” jelentése kilogramm. Azt jelenti, hogy „ezer”. A W jelentése Watt, ami a teljesítmény mértéke. A “h” jelentse óra, ami az idő mértéke. kilowatt: kW
Tehát a kW kilowattot jelent, ami 1000 W. Ez a teljesítmény mértéke. Ha örömet szeretnél okozni egy villamosmérnöknek, akkor a helyes írásmód mindig kis k és nagybetűs W.
A csúcsteljesítmény meghatározza a naprendszer méretét. Például egy 3 kW-os rendszer 3 kW energiát képes előállítani egy napsütéses napon (amikor a legerősebben süt a nap): Egy 3 kW-os napelemes rendszer 3 kW teljesítményt képes előállítani egy tökéletesen napsütéses napon dél körül.
Kilowattóra: kWh
A kWh kilowattórát jelent. A kWh az energia mértéke (nem a teljesítményé). Ha a napelemeid (például) folyamatosan 1 kW teljesítményt adnak le 60 percig, akkor 1 kWh energiát fognak termelni. Az általad felhasznált (vagy előállított) villamos energia mennyiségét kWh-ban határozzák meg. Például. “A napelemes rendszerem ma 4 kWh áramot termelt!”
Tehát a kW méri a teljesítményt, a kWh pedig az energiát.
Miért fontos a teljesítmény és az energia közötti különbség?
Nagyon gyakori, hogy az emberek felcserélik a teljesítmény és az energia kifejezéseket, mintha nem lenne köztük különbség. A villamos szakemberek ettől bizony szinte falra másznak!
Például: Ha az áramfogyasztásáról beszélsz, és azt mondod: „Tegnap 8 kW-ot használtam el. ”
Valószínűleg ez valóban azt jelenti, hogy tegnap 8 egység villamos energiát használtál fel, de ebben az esetben ezt kellett volna mondanod: ”Tegnap 8 kWh-t használtam”
Igen, igen, tudom, mire gondolsz: – kit érdekel?
Nos, ez valójában akkor lesz nagyon fontos, ha napelemes rendszer beruházását tervezed.
Ha megnézted az energiafogyasztást, és azt láttad, hogy 12 kW teljesítményű napelemes rendszerre van szükséged, akkor egy 12 kW-os napelemes rendszert fognak neked ajánlani, amely napi 48 kWh-t fog termelni. ( Napi négy napos órával számolva).
Ha valójában azt szeretted volna mondani, hogy szükséged van a napi 12 kWh energiafelhasználásod fedezéséhez egy napelemes rendszerre, akkor ahhoz egy 3 kW-os napelemes rendszer is elegendő, amely körülbelül a harmadába kerül, mint az, amit ajánlottak neked.
Ezért ne keverd össze a kW és a kWh értékeket. Ha mégis megteszed, akkor egy feleslegesen drága vagy túlméretezett napelemes rendszerrel leszel csak gazdagabb, amely igazi pénzkidobás!
Hogyan viszonyul a kW és a kWh az akkumulátorokhoz?
Amikor egy hybrid/Off Grid rendszer kiépítését tervezed gondolni kell az akkumulátor teljesítményére és az akkumulátor energiatárolási kapacitására is.
Az akkumulátor energiatároló kapacitását kWh-ban mérik – például a Titan ESS „5” 5 kWh energiát tárol.
Teljesítménye 5 kW, tehát ilyen sebességgel tud tölteni vagy lemerülni, így akár 1 órán belül teljesen lemeríthető, vagy feltöltölthető.
Minél több az akkumulátor energiája (kWh), annál többet tud tárolni és minél nagyobb a teljesítménye, annál több energiával rendelkezik, azaz annál gyorsabban tudja az energiát be- vagy kihúzni az akkumulátorból,
Más szavakkal: minél több energiával rendelkezik, annál több készüléket tud energiával ellátni vele és minél több energiával rendelkezik, annál hosszabb ideig tudja ezeket a készülékeket energiával ellátni.
Normál háztartási használat esetén elegendő energiára van szükség az éjszakai élethez, és legalább 5 kW teljesítményre van szükség a gyors töltéshez.
Egy tipp ahhoz, hogy kiszűrd a kókler napelemes hybrid/Off Grid rendszer telepítőket: Kérd meg őket, hogy magyarázzák el a kW és a kWh közötti különbséget. Ha ebben tévednek, akkor vajon hogyan fogják megérteni a rendszered követelményeit?
Hasznos tárolókapacitás (kWh)
A napelemes akkumulátorban ténylegesen felhasználható tárolt energia. A legtöbb esetben ez kevesebb, mint a megadott névleges tárolókapacitás-adat.
Például az Enphase AC akkumulátor teljes kapacitása 1,2 kWh. De mivel ennek a tárolt energiának csak 95% -át lehet lemeríteni (más néven a lemerülés mélységének 95% -át), az akkumulátor használható tárolókapacitása valójábanban 1,1 kWh.
Akkumulátor teljesítmény (kW)
Az akkumulátor töltöttségi vagy lemerülési sebessége.
Például az Enphase AC akkumulátor alacsony fogyasztású akkumulátor-rendszer (más néven „energia” akkumulátor), mivel 4 óra 23 percet vesz igénybe az összes felhasználható energia kisütése, míg például a Titan ESS 5 nagy teljesítményű akkumulátor, mert képes az összes felhasználható energiát akár 40 perc alatt is kisütni.
A nagyteljesítményű otthoni akkumulátor-rendszer ugyanakkor nem feltétlenül kívánatosabb, mint az alacsony fogyasztású akkumulátor – mert mindig a háztartás egyedi energiafelhasználási igényei határozzák meg, hogy mennyi energiára lesz szükségünk az akkumulátorokból.
Minden egy egységben
Ez azt jelenti, hogy a rendszer a cellákat, a cellakezelő rendszert (BMS, Balancer) és bizonyos esetekben akár az invertert is tartalmazza. A Titan ESS 5 és a Titan ESS 10 jó példák a többfunkciós otthoni energiatároló rendszerekre.
Ha az akkumulátor-kezelő rendszert és / vagy az invertert külön kell megvásárolni, az természetesen hozzáadódik a rendszer teljes költségéhez.
Összes garantált kWh (napi 1 ciklus)
Ha csak naponta egyszer meríted le az akkumulátort (nagy valószínűséggel nagyobb napelemek esetén lakossági körülmények között), akkor a jótállási idő jóval azelőtt lejárhat, hogy a garanciális kWh-k elfogynának.
Az otthoni akkumulátor-rendszer naponta lemeríthető kilowattóráinak (kWh) a számát szorozzuk meg a jótállási időszak napjainak számával, hogy elkészüljenek a sorra vonatkozó adatok.
Garantált kWh költség (napi 1 ciklus)
Ez az akkumulátor ára (telepítés nélkül) elosztva a „Garantált kWh (napi 1 ciklus)” értékkel. Ha körülbelül naponta egyszer lemeríti az akkumulátort, akkor ez a szám jelzi, hogy az Ön energiatároló rendszere milyen körülmények között lehet a legköltséghatékonyabb.
Megjegyzés az akkumulátorok szavatosságáról
Egyes „minden az egyben” akkumulátortároló rendszerek 10 évre garantálják a cellák ,kapacitásának a legalább 70-80%-os megőrzését, de a belső inverterre csak 5 év garancia vonatkozik. A garantált kWh-ra vetített költség kiszámításakor a „leggyengébb láncszem” által garantált értéket használjuk (tehát a fenti példában az inverter miatt 10 év helyett 5 év lesz).